Historie domu U raka

Dům U raka č. 10/93 stojí na Hradčanech v těsné blízkosti Mariánských hradeb a Pražského hradu, v romantickém zákoutí Prahy, kde historie zanechala mnoho zajímavých památek.

Nejstarší písemná zpráva o tomto domě pochází z roku 1739. Tehdy si řezník Simonis koupil za 80 rýnských zlatých obecní pozemek, aby na něm postavil stáj. Další majitel, opět řezník, pan Libický, pozemek rozšířil, ale ještě v r. 1774 jsou v úředním popisu Prahy na tomto místě uváděny jenom stáje pro jateční dobytek. V roce 1794 však už Josef Schaller ve svém popisu Královského hlavního a sídelního města Prahy uvádí poprvé název dům U raka. Rodina Libických změnila stáj v obytný dům a na pozemku vedle bývalých stájí postavila dům ještě jeden. První dům postavený na pozemku je roubená stavba se šindelovou střechou. Srubových staveb stálo kdysi na okraji Prahy jistě mnoho, ale během času zůstal dům řízením osudu jedinou roubenou stavbou v Praze a stal se proto s celým areálem registrovanou kulturní památkou.

Romantic hotel u Raka

Romantic hotel u Raka

V roce 1987 koupil oba domy s pozemky dnešní majitel. Domy byly v dezolátním stavu. Dřevěné konstrukce včetně šindelové střechy byly napadeny dřevokaznou houbou. Horní dům stál na prastarých dřevěných pilotech, zdivo bylo úplně zničené, protože všude pod pozemkem teče spodní voda. Proto bylo nutné provést kompletní rekonstrukci. Dům U raka po roce 1990 znovu ožil. Je zde řada přírodních materiálů, které působí velice příjemně a pohodlně. Spousta vegetace a zurčící vody jak v interiéru tak v zahradních prostorách i zpěv ptactva přímo lákají k relaxaci. Dům U raka v dnešní podobě slouží jako hotel, který svojí malou kapacitou nenuceně zapadá do kontextu prostředí, ve kterém se nachází.